Čo je esenciálny olej?

Esenciálne oleje sú prírodné aromatické zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v semenách, kôre, stonkách, kvetoch a iných častiach rastlín. Môžu mať krásnu aj silnú vôňu. Ak ste už niekedy dostali ružu, prešli sa po levanduľovom poli alebo privoňali k čerstvo nakrájanej mäte, zakúsili ste aromatické vlastnosti esenciálnych olejov. Esenciálne oleje môžu zlepšiť náladu, upokojiť zmysly a vyvolať silné emocionálne reakcie. Možnosti esenciálnych olejov však prekračujú ich voňavé čaro.

Esenciálne oleje sa už v minulosti používali v mnohých kultúrach pre ich medicínske a terapeutické vlastnosti. Súčasné trendy smerom k holistickým prístupom k vlastnej starostlivosti o zdravie a čoraz väčšie vedecké dôkazy o alternatívnych zdravotných postupoch stoja za snahou o znovuobjavenie silných zdravotných účinkov esenciálnych olejov. Mnohé majú silné čistiace vlastnosti. Ich jedinečné chemické zloženie im umožňuje preniknúť pokožkou pre okamžitú systémovú reakciu pri kožnom použití. Určité oleje sa môžu používať ako potravinové doplnky na podporu vitality a pohody.

Ako sa získavajú esenciálne oleje?

Liečebné esenciálne oleje sa najčastejšie získavajú procesom destilácie pomocou vodnej pary pri nižšej teplote, počas ktorého para cirkuluje cez rastlinný materiál pod tlakom a uvoľňuje esenciálne oleje do pary. Ako sa zmes pary ochladzuje, voda a oleje sa oddeľujú a olej sa zbiera vo svojej čistej podobe. Na zaistenie olejového extraktu najvyššej kvality sa musí podrobne monitorovať chemické zloženie, teplota a tlak. Príliš málo tepla a tlaku neuvoľní cenný olej; príliš veľa môže rozbiť krehké chemické zloženie extraktu a ovplyvniť jeho účinnosť.

Ďalším procesom je studené lisovanie, ktoré je typické pre citrusové oleje. Takto sa získava olej citrónu, grapefruitu atď.

Tretím spôsobom je čapovanie, ktoré je typické pre oleje zo stromov, ako napríklad Copaiba alebo sibírska jedľa. Proces je jednoduchý: spraví sa ryha na kôre stromu a začne tiecť číra kvapalina, z ktorej sa následne extrakciou (oddelenie olejovej a vodnej zložky) získa čistý esenciálny olej.

Popri starostlivo kontrolovanom procese extrahovania je pre kvalitu extraktu terapeutického esenciálneho oleja rovnako dôležitý dôsledný výber správnych druhov rastlín a častí rastlín, zozbieraných v ideálnom čase, keď sú v nich esenciálne oleje v najväčšej koncentrácii. Tento komplexný proces je rovnako umením ako vedou a zaistenie vynikajúceho produktu vyžaduje spoluprácu skúsených pestovateľov a destilatérov.

Na všetky produkty dōTERRA Essential Wellness (esenciálny wellness) sa vzťahujú rovnako prísne normy bezpečnosti a účinnosti. Spoločnosť dōTERRA, ktorú usmerňuje vedecký poradný výbor, spolupracuje iba s najlepšími partnermi v oblasti vývoja a výroby, ktorí dodržiavajú certifikáciu GMP a majú dobrú reputáciu v danom odvetví vďaka mimoriadnej inovácii a kvalite. Každý produkt dōTERRA zaručene prekročí zákazníkove očakávania, čo sa týka spokojnosti a účinnosti.

Ako používať esenciálne oleje?

Esenciálne oleje sa používajú pri širokej škále aplikácií pre emočné a fyzické zdravie. Môžu sa používať samostatne alebo v komplexných zmesiach, čo závisí od používateľovej skúsenosti a požadovaných účinkov. Esenciálne oleje sa zvyčajne podávajú jedným z troch spôsobov: aromatickým rozptyľovaním, lokálnou aplikáciou na pokožku alebo vnútorným užívaním ako potravinové doplnky. Používanie esenciálnych olejov môže byť nesmierne jednoduché a zároveň môže zmeniť Váš život. Spolupráca s niekým, kto esenciálne oleje už používa, umožní začínajúcim používateľom, aby mali prospešnejšie a príjemnejšie skúsenosti.

Esenciálne oleje sú prirodzene bezpečné a keď sa postupuje podľa pokynov, majú len málo nežiaducich účinkov (ak vôbec nejaké). Sú však silne koncentrované a mali by sa používať opatrne. Uistite sa, že používate len čisté, terapeutické esenciálne oleje a dodržiavate všetky upozornenia a pokyny na etikete.

Esenciálne oleje by sa nikdy nemali dávať do očí alebo zvukovodov. Po výskyte začervenania alebo podráždenia pri lokálnom použití na postihnutú oblasť jednoducho naneste rastlinný olej, ako napríklad frakcionovaný kokosový olej — voda esenciálne oleje nerozpúšťa. Ak ste tehotná alebo pod lekárskym dohľadom, poraďte sa pred použitím esenciálnych olejov so svojím lekárom.

Pozrite si tieto symboly pri informáciách o esenciálnych olejoch v sprievodcovi produktov. Pomôžu s výberom toho správneho oleja. (Použite pokyny a primerané upozornenia k jednotlivým esenciálnym olejom, ktoré sú uvedené na štítkoch.).

Pri každom esenciálnom oleji, alebo zmesi uvádzame základné inštrukcie k ich používaniu. Sú to nasledovné:

Spôsob používania

A – môže sa aplikovať aromaticky, teda buď rozptyľovať v miestnosti difúzerom (odporúčame studené difúzeri dōTERRA, ktoré nenarúšajú citlivé zloženie účinných látok), alebo voňať z pokožky, dlaní.

T – môže sa aplikovať na pokožku. Oleje najčastejšie aplikujeme na tie časti tela, kde pokožka je najtenšia (lakte ruky, spánková časť hlavy, pulzné body). Je to z dôvodu, že takto účinné látky sa rýchlejšie dostanú do krvného obehu. 

I – môže sa aplikovať vnútorne. Najčastejšie oleje vypijeme v pohári vody, ovocnej šťavy (2-3 kvapky). Ak však chceme dosiahnuť celotelové (systémové) účinky, najlepší spôsob je nakvapkať dané množstvo do prázdnej veggie kapsule a vypiť ju pohárom vody. Veggie kapsula odolá žalúdočným kyselinám a takto účinné látky olejov sa vstrebú v stenách tenkého

Ako aplikovať esenciálny olej na pokožku?

Esenciálny olej na pokožku môžete jednoducho aplikovať natretím oleja na miesto, kde máte  zdravotný problém, alebo na tú časť, kde vstrebanie účinných látok je efektívny. Takým miestom môžu byť napríklad spánková kosť, zápästia, kde hrúbka pokožky je malá a účinné látky sa rýchlo dostanú do krvného obehu. Alebo chodidlá, línia chrbtice, kde zas je veľa nervových zakončení a týmto vieme účinne vplývať na emocionálne zdravie alebo na neurologické problémy.

Pri aplikácii na pokožku sa riadime jej citlivosťou. dōTERRA uvádza nasledovné kategórie a každý jej esenciálny olej alebo zmes esenciálnych olejov spadá do jednej z nasledovných kategórií.

N – môže sa používať bez riedenia, teda olej neriediť.

S – zriediť pre mladistvú a citlivú pokožku, teda v takomto prípade citlivej pleti riediť.

D – zriediť pred lokálnym použitím. Na zriedenie môžete použiť frakcionovaný kokosový olej od dōTERRA. 

Ako aplikovať esenciálny olej vnútorne?

Azda najúčinnejšia forma aplikácie esenciálnych olejov je vnútorne. Daný esenciálny olej môžeme vypiť v poháre vody – vtedy sa oplatí dobre premiešať vodu s olejom, aby sa vytvorili maličké olejové guličky vo vode. Takto účinné látky dostaneme do tela a olej nezostane na skle pohára.

Účinnejšia forma vypitia esenciálneho oleja je vo frakcionovanom kokosovom oleji, alebov  nejakom čistom, za studena lisovanom oleji. Olej a esenciálny olej sa tým pádom lepšie splynú (aj keď treba povedať, že olej neriedi esenciálny olej, pretože ten má inú chemickú a molekulárnu štruktúru) a takto aplikovaný sa lepšie dostane do žalúdka.

Ďalšia alternatíva je rozmiešanie v ovocnom dreni, ktorý spôsob odporúčame pri esenciálnych olejoch, ktoré sú pálivé – ako napríklad škorica/Cinnamon Bark.

Esenciálne oleje, ktoré majú vyvíjať svoju terapeutickú silu (teda rozpustiť sa) v tenkom čreve musíme užiť v kapsule. Sú dva zásadné druhy kapsúl: veggie kapsula, ktorá sa skladá z celulózy, a želatínová kapsula, ktorá má živočíšny pôvod.

Koľko kvapiek esenciálneho oleja mám užiť?

Spôsob dávkovania esenciálneho oleja pri aplikácii je veľmi individuálna: závisí od zdravotných ťažkostí, od jedinca, od samotného esenciálneho oleja a od rôznych iných faktorov. Hlavná zásada pri aplikácii esenciálnych olejov je postupné dávkovanie a sledovanie účinku. Také pravidlo palca by bolo aplikovať 2 kvapky z daného oleja alebo zmesi. Takýmto množstvom nespôsobíme nič zlé a môžeme sledovať jeho účinok.

Aká je kvalita esenciálnych olejov dōTERRA?

Keďže v čase, keď doTERRA začal vyrábať svoje esenciálne oleje a zmesi neexistovala jednotná normatíva kvalitatívnej triedy esenciálnych olejov, firma prišla s návrhom a vytvorila tieto normatívy. Veľmi prísne požiadavky na kvalitu vyjadruje značka  “dōTERRA® certifikované čisté esenciálne oleje terapeutickej triedy” (v skratke CPTG, po Anglicky Certified Pure Therapeutic Grade).

dōTERRA® certifikované čisté esenciálne oleje terapeutickej triedy (CPTG) sú čisté, prírodné, aromatické zlúčeniny starostlivo získavané z rastlín. Neobsahujú prídavné látky ani umelé prísady, ktoré by oslabili ich aktívne kvality, a neobsahujú znečisťujúce látky ako pesticídy alebo iné chemické pozostatky.

Rovnako ako je dôležité udržať znečisťujúce látky mimo našich olejov, je tiež nevyhnutné zaistiť prítomnosť správnej úrovne aktívnych zlúčenín na zaistenie bezpečnosti a efektívnosti. O mnohých olejoch sa tvrdí, že sú liečivé. Niektoré z nich môžu byť čisté, no iba niekoľko prejde prísnymi testovacími normami pre chemické zloženie. Certifikované čisté esenciálne oleje terapeutickej triedy (Certified Pure Therapeutic Grade®, CPTG) dōTERRA sú krížovo testované pomocou hmotnostnej spektrometrie a plynovej chromatografie na zaistenie čistoty výťažku a účinnosti zloženia každej dávky.

Chromatogram

Chromatogram esenciálneho oleja mäty priepornej/Peppermint

dōTERRA úzko spolupracuje s globálnou sieťou vedúcich chemikov a pestovateľov v oblasti esenciálnych olejov, aby spolu vybrali rastlinné výťažky z tých správnych druhov, ktoré rastú v ideálnych podmienkach a zbierajú sa v správnom čase. Aromatické zlúčeniny rastlín ručne extrahujú skúsení destilatéri a prechádzajú chemickou analýzou na zabezpečenie čistoty a zloženia. Certifikované čisté esenciálne oleje terapeutickej triedy dōTERRA predstavujú najbezpečnejšie a najblahodárnejšie oleje dostupné na dnešnom trhu.

Sieť pestovateľov rastlín a destilatérov spoločnosti dōTERRA® sa rozšírila po celom svete a to od Ománu po Korziku, cez Srí Lanku po Francúzsko. Naše prísne normy spĺňajú iba najčistejšie a najúčinnejšie esenciálne oleje CPTG – Certified Pure Therapeutic Grade®. Neakceptujte o nič menej od svojho odborníka na wellness alebo pre svoju rodinu.

Aká je kvalita výrobkov dōTERRA Essential Wellness?

dōTERRA certifikované čisté esenciálne oleje terapeutickej triedy (CPTG) sú čisté, prírodné, aromatické zlúčeniny starostlivo získavané z rastlín. Neobsahujú prídavné látky ani umelé prísady, ktoré by oslabili ich aktívne kvality, a neobsahujú znečisťujúce látky ako pesticídy alebo iné chemické pozostatky.

Na všetky produkty dōTERRA Essential Wellness (esenciálny wellness) sa vzťahujú rovnako prísne normy bezpečnosti a účinnosti. Spoločnosť dōTERRA, ktorú usmerňuje vedecký poradný výbor, spolupracuje iba s najlepšími partnermi v oblasti vývoja a výroby, ktorí dodržiavajú certifikáciu GMP (výroba liečiv) a majú dobrú reputáciu v danom odvetví vďaka mimoriadnej inovácii a kvalite. Každý produkt dōTERRA zaručene prekročí zákazníkove očakávania, čo sa týka spokojnosti a účinnosti.

Aký je príbeh dōTERRA?

Na jar v roku 2008 prišla skupina zdravotníckych a obchodných profesionálov so spoločnou víziou vytvorenia novej normy pre esenciálne oleje terapeutickej triedy. Každý z nich osobne zažil pozitívne účinky esenciálnych olejov na kvalitu svojho života. Chceli priniesť niečo iné, niečo, čo osloví všetkých ľudí — od tých, ktorí o esenciálnych olejoch nevedia nič, až po odborníkov v danom odvetví.

Položili si niekoľko základných otázok: „Čo ak by sme mohli svetu poskytnúť novú a účinnú wellness alternatívu? Čo ak by sme túto novú úroveň wellnessu poskytli prostredníctvom ľahko dostupného prístupu k esenciálnym olejom? Čo ak by sme mohli zaistiť zdroje, testovať a vyrábať kvalitnejšie esenciálne oleje — čistejšie a účinnejšie ako akékoľvek iné oleje dostupné na dnešnom trhu? Čo ak by sme mohli byť partnermi hlavných nemocníc, lekárov, vedcov a mienkotvorných osobností čo najprofesionálnejším spôsobom, a poskytli sme tak to najpresvedčivejšie potvrdenie o ich účinkoch na svete?“

Dospeli k záveru, že ťažkou prácou a angažovanosťou tých, ktorí majú podobné oduševnenie a víziu, by mohli pre esenciálne oleje vytvoriť nový model. S týmto presvedčením zostavili spoločnosť a pomenovali ju dōTERRA. Názov je odvodený z latinského spojenia „dar Zeme“. dōTERRA vo svojom začiatku ponúkala 25 samostatných olejov a 10 olejových zmesí, ktoré uviedla na trh 25. apríla 2008 a ktoré nadšene uvítali odborníci na esenciálne oleje i nadšenci týchto produktov. Tí rozpoznali mimoriadnu úroveň esenciálnych olejov terapeutickej triedy dōTERRA už po prvej skúsenosti.

Spoločnosť dōTERRA sa už od svojho vzniku tešila ohromnému rastu a postupne pridáva ďalšie wellness produkty a rozširuje svoju ponuku esenciálnych olejov.

Aké je poslanie dōTERRA?

“My v spoločnosti dōTERRA sa zaväzujeme podeliť sa o životy zlepšujúce výhody esenciálnych olejov so svetom. Zabezpečíme to tak, že:

  • objavíme a vyvinieme najlepšie produkty z esenciálnych olejov terapeutickej triedy na svete prostredníctvom vplyvnej siete vysokovzdelaných a skúsených botanikov, chemikov, zdravotníckych vedcov a profesionálov zdravotnej starostlivosti,
  • naše produkty z esenciálnych olejov budeme produkovať v súlade s najprísnejšími normami kvality, čistoty a bezpečnosti používanými v odvetví — CPTG®, Certifikovanej čistej terapeutickej triedy,
  • naše dōTERRA wellness produkty budeme distribuovať prostredníctvom nezávislých produktových poradcov, ktorí budú pracovať z domu a budú sa o wellness produkty dōTERRA deliť, vyučovať o nich a predávať ich na lokálnej úrovni prostredníctvom osobného kontaktu a globálne cez prispôsobené internetové nákupné stránky,
  • zabezpečíme príležitosti na vzdelávanie pre všetkých ľudí, ktorí majú záujem dozvedieť sa viac o tom, ako môžu využívať esenciálne oleje ako wellness alternatívu starostlivosti o vlastné zdravie,
  • spojíme zdravotných profesionálov tradičnej a alternatívnej medicíny na podporu ďalšieho štúdia a aplikácie esenciálnych olejov pomocou moderných postupov zdravotnej starostlivosti.”

Čo znamená skratka CPTG?

Keďže v čase, keď doTERRA začal vyrábať svoje esenciálne oleje a zmesi neexistovala jednotná normatíva kvalitatívnej triedy esenciálnych olejov, firma prišla s návrhom a vytvorila tieto normatívy. Veľmi prísne požiadavky na kvalitu vyjadruje značka  “dōTERRA certifikované čisté esenciálne oleje terapeutickej triedy” (v skratke CPTG, po Anglicky Certified Pure Therapeutic Grade).

dōTERRA certifikované čisté esenciálne oleje terapeutickej triedy (CPTG) sú čisté, prírodné, aromatické zlúčeniny starostlivo získavané z rastlín. Neobsahujú prídavné látky ani umelé prísady, ktoré by oslabili ich aktívne kvality, a neobsahujú znečisťujúce látky ako pesticídy alebo iné chemické pozostatky.

Rovnako ako je dôležité udržať znečisťujúce látky mimo našich olejov, je tiež nevyhnutné zaistiť prítomnosť správnej úrovne aktívnych zlúčenín na zaistenie bezpečnosti a efektívnosti. O mnohých olejoch sa tvrdí, že sú liečivé. Niektoré z nich môžu byť čisté, no iba niekoľko prejde prísnymi testovacími normami pre chemické zloženie. Certifikované čisté esenciálne oleje terapeutickej triedy (Certified Pure Therapeutic Grade®, CPTG) dōTERRA sú krížovo testované pomocou hmotnostnej spektrometrie a plynovej chromatografie na zaistenie čistoty výťažku a účinnosti zloženia každej dávky.

Chromatogram olejov-schéma

Sample – vzorka, Gas Cylinder – plynová nádoba, Chromatographic Column – chromatografická špirála, Detector – čidlo

Čo to je spektrometria esenciálnych olejov?

Spektrometria u esenciálnych olejov sa používa hlavne na zistenie jednotlivých účinných zložiek daného oleja, ale aj na odhalenie nečistôt či „pančovania“. Žiaľ nie všetky výrobcovia dodržiavajú prísne normy CPTG, ako dōTERRA a teda „pančujú“ svoje esenciálne oleje, čiže pridávajú syntetické zlúčeniny pod rôznymi zámienkami (lepšia účinnosť, lepšia cena, atď.). Treba však povedať, že je to mimoriadne nebezpečný smer, pretože nečisté syntetické prídavky do inak prírodných esenciálnych olejov môžu zmeniť ich funkčnosť od základu a teda nemôžete sa spoľahnúť na takýto „kváziesenciálny“ olej.

dōTERRA berie veľmi prísne kvalitatívne kritéria svojich esenciálnych olejov. Ide totiž o to, že chce ponúknuť ľuďom to najlepšie a najčistejšie, čo v prírode existuje a z rastlín oleje chce získať tým najšetrnejším spôsobom, aby ich chémia sa nenarušila, zostala taká ako matka príroda ju vytvorila. Týmto súvisí aj udržateľnosť aplikácií esenciálnych olejov: ak v roku 2015 stačili 2 kvapky na riešenie daného zdravotného problému, tá istá dávka musí stačiť aj v roku 2025.

dōTERRA používa najkvalitnejšie komerčne prístupné, vlastné laboratórne prístroje na zisťovanie kvality olejov. Zriedkakedy, ale stane sa, že pri skúške kvality esenciálneho oleja zistí kontaminácia. Takáto šarža esenciálnych olejov sa ani nedostane na trh. Takže naši zákazníci si môžu byť istí, že držia v ruke prvotriednu, 100%-nú kvalitu CPTG esenciálneho oleja.

Ako je to s výskumami v oblasti esenciálnych olejov? Sú ich účinky podložené štúdiami?

Po celom svete čím ďalej tým viac sa výskumníci zaoberajú s témou používanie esenciálnych olejov a terapeutickej praxi. Tento trend je samozrejme generovaný aj samozrejme jednotlivými výrobcami esenciálnych olejov, ale aj záujmom novej generácie výskumníkov a doktorov o využívaní esenciálnych olejov pri liečbe čím ďalej tým širšieho spektra zdravotných ťažkostí, chorôb.

Každý jeden esenciálny olej, každá jedna ich účinná zložka je viac a viac prebádaná. dōTERRA uvádza tieto štúdia priamo na ich webstránke, takže môžete sa pokochať komplexnosťou a hlavne výsledkami a efektivitou esenciálnych olejov, ktoré sú obsiahnuté v týchto štúdiach.

Odkaz na štúdia, výskumy: https://www.doterra.com/US/en/blog/bibliography

Aké účinné látky obsahujú esenciálne oleje? Koľko ich obsahuje esenciálny olej?

Esenciálne oleje obsahujú účinné látky od 40 do niekoľko stoviek až tisíc, podľa chemickej kompozície daného oleja. Sú oleje, ktoré majú mimoriadne vysoké zastúpenie jednej zložky, ako napríklad limonén, ktorý je v grapefruite zastúpený cca. 97%. Takýto vysoký obsah jednej účinnej látky znamená veľmi efektívnu terapiu v danom úzkom segmente.

Na druhej strane hlavná sila esenciálnych olejov je v rozmanitosti kompozície ich zložiek. Preto hovoríme, že pôsobia holisticky na celý organizmus, pretože ak napr. limonén je veľmi dobrý  antioxidant, a ďalšia zložka – napr. linalool podporuje relaxáciu, upokojuje a teda esenciálny olej, ktorý obsahuje obidve zložky pôsobí aj antioxidačne, ale aj upokojujúco. Čistá výhra pre dnešný stresom naplnený svet!