Ikonka pľúc

DÝCHACIA SÚSTAVA

Dýchacia sústava je zodpovedná za vaše dýchanie a pozostáva z pľúc, dýchacích ciest a priedušnice. Každý dych používa vaše telo na prepravu kyslíka do buniek, pomáha im rásť, rozmnožovať sa a vykonávať svoje rôzne funkcie. Esenciálne oleje, ako je mäta prieporná/Peppermint, sa už po stovky rokov používajú na podporu zdravia dýchacej sústavy.

TOP PRODUKTY

Tipy pre podporu dýchacej sústavy:

  • Odporúčané oleje na podporu dýchacej sústavy môžu byť rozptýlené, vdychované priamo z dlaní, alebo natreté na hrudník alebo chodidlá, keď sú sezónne a environmentálne hrozby vysoké.
  • Vezmite si olej z mäty priepornej/Peppermint vnútorne na podporu zdravých funkcií vašej dýchacej sústavy.
  • Na vyčistenie a upokojenie dýchacích ciest pomaly rozpustite v ústach dōTERRA Breathe – Cukríky na dýchanie. Opakujte každé dva hodiny podľa potreby.

Ako presne funguje dýchacia sústava? Ako kyslík z nadýchnutia putuje po vašom tele až sa dostane do prstov?

Všetko začína vašimi ústami a nosom. Keď dýchate, sval pod pľúcami, nazývaný bránica, zmršťuje vzduch do nosa alebo do úst, kde sa vzduch zohreje. To je dôležité, pretože ak je vzduch príliš chladný alebo príliš suchý, môže dráždiť pľúca a spôsobiť problémy pri pokuse o nadýchnutie.

Odtiaľ vzduch putuje ďalej po vašej dýchacej sústave a prechádza do vašej priedušnice cez dve rúrky, nazývané priedušky do pľúc. Vo vnútri pľúc sa priedušky rozvetvujú do menších a ešte menších rúrok, z ktorých najmenšie sa nazývajú priedušničky (bronchioly), ktoré sú približne tenké ako vlas. Vzduch putuje týmito trubicami do malých vreciek na konci každej priedušničky, ktoré nazývame alveolami.

Alveoly sú obklopené malými kapilárami, ktoré sú také malé, že krvné bunky môžu prechádzať len cez jeden z nich. Z alveol kyslík prechádza do týchto kapilár, kde sa pripojí ku červeným krvinkám, ktoré sa potom prečerpávajú srdcom do celého tela.

Ako krv roznáša kyslík do vašich buniek, zachytáva oxid uhličitý – odpadový produkt prírodných procesov vášho tela, a ktorý potom krvný obeh prináša späť do pľúc. Oxid uhličitý potom putuje presne opačne ako kyslík, vydychujeme ho a následne opúšťa telo. Stane sa to vtedy, keď sa bránica uvoľní a vytlačí vzduch z pľúc. Tento proces sa vyskytuje tisíckrát denne, väčšinou bez povšimnutia, pokiaľ ho nenaruší kašeľ.

Je dôležité udržať si dýchaciu sústavu zdravú. Pravidelné cvičenie, kvalitná strava a dostatok spánku každý deň sú kľúčom k správnemu fungovaniu dýchacieho systému. Esenciálne oleje môžu tiež podporiť pocity čistých dýchacích ciest a ľahké dýchanie.

Ak hľadáte dobrý spôsob, ako podporiť dýchaciu sústavu, skúste si vziať oleje ako mäta prieporná/Peppermint, zmes dōTERRA On Guard , citrón/Lemon alebo kardamon/Cardamom. Môžete tiež použiť produkty radu dōTERRA Breathe alebo eukalyptus/Eucalyptus (zriedený frakcionovaným kokosovým olejom) na pokožku na ochladzujúce, upokojujúce pocity.

Ak zmena sezóny môže potrápiť vašu normálnu pohodu, vykoľajiť vás, pokúste sa denne užívať TriEase gélové kapsule – Sezónnu zmes na podporu vašej dýchacej sústavy počas tejto sezónnej zmeny.

Bežiaca žena v parku