Ikonka pečene

ENDOKRINNÁ SÚSTAVA

Endokrinná sústava spúšťa hormóny, ktoré regulujú hlad, ospalosť, strach a iné každodenné pocity. Nadmerný stres môže škodiť endokrinnému systému. Existuje však niekoľko esenciálnych olejov, ktoré môžu podporiť zdravie nášho hormonálneho systému, vrátane šalvie muškátovej/Clary Sage, feniklu/Fennel, ruže/Rose a medovky lekárskej/Melissa.

TOP PRODUKTY

Tipy pre podporu endokrinnej sústavy:

Endokrinná sústava spravuje vaše hormóny, ktoré sú okrem iného zodpovedné za reguláciu metabolizmu, rastu, ospalosti, srdcovej frekvencie, krvného cukru, uvoľňovania adrenalínu, sexuálnej zrelosti a mnoho iných.

Naša endokrinná sústava je tvorená žľazami (hypofýza, štítna žľaza, nadobličky, vaječníky a semenníky), ktoré produkujú, ukladajú a uvoľňujú hormóny.

Hormóny sú chemikálie, ktoré slúžia ako forma komunikácie v tele. Endokrinná sústava spúšťa žľazy, aby uvoľnili hormóny do krvného obehu, ktorý následne tieto hormóny roznáša v tele. Hormóny sú rozhodujúce pre naše prežitie; pomáhajú udržiavať homeostázu, ktorá zahŕňa reguláciu krvného tlaku, hladiny cukru v krvi, pohlavných hormónov, tráviacich enzýmov, reakcie na stres a ďalšie.

Udržiavanie dobre fungujúcich žliaz, čiže správne fungujúcej endokrinnej sústavy je kľúčom k celkovému zdraviu a dobrej kvalite života.

Existuje mnoho rôznych druhov hormonálnych molekúl a každý druh odosiela inú správu, ktorá spúšťa rôzne reakcie. Endokrinná sústava reguluje uvoľňovanie takých hormónov, ako adrenalín, kortizol, inzulín, progesterón, melatonín, estrogén, testosterón a mnohých ďalších hormónov, ktoré roznášajú správy po celom tele.

Hypofýza je známa ako hlavná, riadiaca žľaza celej endokrinnej sústavy. Ovláda všetky ostatné žľazy v nej. Zvláštna časť mozgu nazývaná hypotalamus zas riadi hypofýzu, takže endokrinná sústava je vlastne pod kontrolou nervového systému.

Hormóny kontrolované endokrinnou sústavou kontrolujú funkciu mnohých orgánov a systémov tela vrátane kože, obličiek, žalúdka, pečene, pankreasu, rozmnožovacieho systému a srdca.

Esenciálne oleje je možné použiť na podporu endokrinnej sústavy, na podporu rovnováhy a homeostázy. Niekoľko esenciálnych olejov môžu byť užitočné pri podpore jej zdravého fungovania, vrátane šalvie muškátovej/Clary Sage, feniklu/Fennel, citrónovej trávy/Lemongrass, medovky lekárskej/Melissa, ruže/Rose rozmarínu/Rosemary. Rozptylovanie týchto olejov, ich aplikácie na pokožku alebo ich vnútorné užívanie môže byť užitočné.

Mladá žena kúpe dieťatko