Esenciálne oleje – vplyv na naše myslenie

Často sa prehliada všadeprítomná úloha vône v každodennom živote. Avšak čuch zohráva významnú úlohu v ľudskej skúsenosti, od detekcie nepríjemných pachov, ktoré môžu poukazovať na potenciálne nebezpečné látky, cez úlohu vôní v zážitkoch z chutí až po výber partnera, sexuálnom správaní a emocionálnej pamäti.

Pozrime sa teda ako náš mozog pracuje s čuchovým vnemom a ako ten môže vplývať na rôzne funkcie nášho emocionálneho sveta.

Náš trojjediný mozog

Náš mozog z hľadiska evolúcie sa skladá z troch rôznych, ale navzájom prepojených a úzko spolupracujúcich častí. Každá z týchto častí má dosť odlišné funkcie, ako aj predstavujú odlišný stupeň vo vývoji človeka. Tieto mozgy sú jašterí mozog, limbický systémneokortex, čiže nový mozog.

Rez ľudským mozgom

Na najprimitívnejšej úrovni ľudský mozog má jedinú úlohu, a to ochrániť nás pred nebezpečenstvom a pred smrťou. Rozhoduje veľmi jednoducho: priateľ alebo nepriateľ. Bež, predstieraj smrť alebo zaútoč. Som hladný a mám strach. Za tieto veľmi jednoduché, až primitívne reakcie zodpovedá náš jašterí mozog. Nedokáže rozmýšľať v abstraktných pojmoch a preciťovať komplexné emócie. Sídli v útrobách lebky, najbližšie k mieche. Je plný naprogramovaných reakcií a tieto reakcie opakuje znova a znova, bez zmeny a nedokáže sa učiť z predchádzajúcich chýb. Jeho aktivita je neustála, pracuje aj počas spánku. Skrátka je to náš mozog, ktorý číha po nebezpečenstve, ktoré nám prípadne hrozí. A prečo sa volá jašterí mozog? Odpoveď znie: preto, lebo aj v jašteroch existuje tento druh mozgu.

Náš druhý mozog – takzvaný limbický systém nás spája s ďalšími cicavcami. Zodpovedá a pocity, emócie. V tomto emocionálnom systéme je všetko buď príjemné alebo odporné, prežitie je závislé na eliminácii bolesti a na spoznaní a prežití radosti. Limbický systém je centrom pozornosti a spomienok, spojených so zážitkami ktoré sa prejavujú vo forme emócií.

Neokortex –je z hľadiska evolúcie náš najnovší mozog a funguje ako rozhodca, ktorý rozhoduje, či myšlienky sú príjemné alebo nie. Je to tá časť nášho mozgu, ktorá sa nachádza aj v niektorých inteligentnejších opiciach (orangutani, šimpanzy a gorily). V tejto časti mozgu spracúvame abstraktné myšlienky, slová, symboly, logiku a aj čas.

Neokortex sa delí na ľavú a pravú hemisféru. Kým pravá hemisféra riadi našu ľavú časť tela, priestorové videnie a umelecké cítenie, ľavá riadi pravú časť tela, racionálne myslenie a je viac verbálna.

Ako vplývajú esenciálne oleje na mozog?

Molekuly esenciálnych olejov po ich vdýchnutí prechádzajú cez čuchové receptory, ktoré reagujú na jednotlivé molekuly. Vedci zistili, že základom rozpoznávania jednotlivých vôní sa deje podľa princípov kvantovej fyziky. Keďže klasická biológia nedokáže dať odpoveď na niektoré veľmi rýchle reakcie v živom svete, vzniká nový odbor – kvantová biológia.

Rez ľudským mozgom a čuchového orgánu

Čuchové receptory sú priamo napojené na náš limbický systém. Ten pracuje zladene s hypofýzou a hypotalamom a tvorí okrajovú časť corpus callosum (spojnica medzi dvoma hemisférami). Zodpovedá a riadi životne dôležité telesné funkcie, ako:

 • krvný tlak a srdcová frekvencia
 • frekvenciu dýchania a jeho hĺbku
 • procesy látkovej výmeny
 • telesnú teplotu
 • sexuálnu chovanie a orientáciu
 • funkciu hormonálnych žliaz
 • emocionálne funkcie
 • pocity radosti, odmena
 • učenie sa, pamäť

Zložky esenciálnych olejov, ktoré sa dostali do krvného obehu sa nim dostanú do rôznych častí tela. Krvno-mozgová bariéra (hematoencefalická bariéra), ktorý pracuje ako firewall a prepúšťa do mozgu iba tie molekuly, ktoré sú dostatočné malé, aby bariérou prenikli. Z tohto dôvodu vplyv esenciálnych olejov aplikovaných na pokožku na mozog a limbický systém je obyčajne menší, ako keď vdychujeme ich výpary. Je to z dôvodu vyššie spomínanej priameho spojenia čuchových receptorov a čuchového nervu do mozgu.

Čo sú esenciálne oleje?

Esenciálne oleje sú prchavé výťažky z rastlín, pozostávajúce z desiatok až stoviek organických zlúčenín – terpénov, alkoholov, aldehydov, ketónov a iných uhľovodíkov, ktoré sama rastlina vyrába. Sú nesmierne dôležitou súčasťou  a komplexným predstaviteľom imunitného systému rastliny, pretože jej poskytujú životne dôležitú antivirálnu, antibakteriálnu a antifungálnu ochranu.

Esenciálne oleje sú transparentné, bezfarebné alebo slabo ľahko sfarbené kvapaliny, ktoré majú výraznú charakteristickú vôňu. Sú prchavé, nenechávajú tukové škvrny na papieri, sú prakticky nerozpustné vo vode.

Vyrábajú sa rôznymi spôsobmi od studeného lisovania (citrusové oleje) cez destiláciu vodnou parou (väčšina esenciálnych olejov) až po pokrokovú metódu pomocou superkritického extraktora CO2.

Esenciálne oleje je možné získať z kvetov (ruža, muškát, jazmín, atď.), z plodov (citrusové oleje), z listov (bazalka, tymián, oregano atď.), z koreňov rastlín (zázvor, nard, atď.), z kôry (škorica), drevnej hmoty stromu (santalové drevo) až po živicu stromov (kadidlo, myrha).

Cesta molekuly esenciálneho oleja do mozgu

Podnety, ktoré jednotlivé esenciálne oleje, respektíve vonné zložky, ktoré sa v nich nachádzajú vyvolajú sa dostanú veľmi rýchlo do rinencefalon (čuchový mozog, lat. rhinencephalon), ktorý z hľadiska evolúcie je najstaršou časťou telencefalonu (koncový mozog, lat. telencephalon, cerebrum). Keďže limbický systém vplýva na naše emócie, túžby, pohnútky, náladu, predtuchy esenciálne oleje dokážu priamo ovládať tieto emócie. Z tohto dôvodu sú schopné zlepšiť stav psychiky a cez ňu sú schopné mať vplyv aj na fyzický stav jednotlivca. Vône vyvolajú dávno zabudnuté spomienky, emócie a upravujú správanie.

Okrem obídenia thalamu pred kortikálnym spracovaním čuchového signálu je čuchový systém jedinou zmyslovou modalitou, ktorá nemá žiadne priame nervové spojenie s novo vyvinutými oblasťami mozgu (neokortex). Z tohto dôvodu neokortex, ktorý má za úlohu logicky rozhodovať o vonkajších vnemoch je v prípade vôní  jednoducho obídený, mimo hry, čiže nerozhoduje o účinkoch.

Neschopnosť klasifikovať pachy ďaleko za mierou príjemného až nepríjemného je pravdepodobne odrazom tejto starej „systémovej úlohy“. Táto úloha spočíva v prístupe vyhýbajúcemu sa nebezpečenstvu k vonkajšiemu podnetu a správaniu sa kde jediným a hlavným motívom je prežitie.

Mechanizmy pôsobenia esenciálnych olejov

Tri možné mechanizmy pôsobenia esenciálnych olejov (aromaterapie) zahŕňajú:

 • Farmakologický: po použití esenciálnych olejov organizmus prejde chemickými zmenami, spôsobenými účinnými látkami obsiahnutými v nich ako interakcia zložiek esenciálnych olejov s hormónmi, enzýmami a kyselinami organizmu, atď. ;
 • Fyziologický: Esenciálne oleje stimulujú alebo upokojujú činnosť orgánov alebo tkanivá organizmu a tento proces môže zahŕňať aj nervový systém;
 • Psychologický: v dôsledku vdychovania esenciálnych olejov, vznikne reakcia organizmu na vôňu vedome alebo podvedome. Táto citová reakcia môže následne vyvolať psychické procesy alebo zmeny v organizme.
 • Energetický: esenciálne oleje majú významný vplyv na čakre, “energetický systém” človeka. Dokážu nás vybalansovať, naštartovať, zharmonizovať s okolitým svetom

Využívanie vyššie uvedených mechanizmov pôsobenia esenciálnych olejov je veľmi žiaduce v komplexnej terapii najrôznejších zdravotných problémov.

Zaujímavá aplikácia esenciálnych olejov proti závislosti od tabaku

Vyššie som popísal cestu molekuly esenciálneho oleja do mozgu a ako vplýva na naše myslenie, emócie. Keďže závislosť od tabaku (respektíve akákoľvek iná závislosť) je tiež emócia, za ktorú zodpovedá náš mozog, je zrejmé, že esenciálne oleje budú vplývať na ňu. Je to dej, ktorý existuje chceme, či nechceme. A práve toto je tajomstvo zaujímavého výrobku – nosného inhalátora AntiFume: jeho zložky – esenciálne oleje – budú mať vplyv na našu emóciu a myslenie, a teda aj na závislosť od tabaku. Chceme či nechceme!

Aktívnymi zložkami, alebo keď chceme účinnými zložkami inhalátora AntiFume sú esenciálne oleje z bazalky, feniklu a čierneho korenia. Pozrime sa teda na tieto zložky zblízka, aké majú funkcie, ako vplývajú na naše emócie.

List bazalkyBazalka – má vplyv na ovládnutie takých negatívny vnemov ako obava, strach. Obava je charakteristická tým, že daný problém sme už „prežuli“ niekoľko krát, neustále naňho myslíme a jednoducho nedokážeme sa ho zbaviť. Po čase už nedokážeme logicky zvážiť, rozhodnúť sa a vyriešiť tento problém. Bazalka pomôže ho sledovať z diaľky, nadobudnúť nadhľad nad našim negatívnym vnemom čo napokon pomôže pri nájdení riešenia.

Zrnká fenikluFenikel – obdobne, ako bazalka aj fenikel je vynikajúci olej na tlmenie úzkosti. Jeho teplá sladká chuť podporuje blízkosť, lásku a dodáva pocit utešenia jeho používateľovi.

Zrnká čierneho koreniaČierne korenie – znižuje pocit závislosti, čiže práve táto zložka má za úlohu pomáhať nášmu mozgu zbaviť sa jej. Dodáva sebaistotu, odhodlanie, podporuje elán aby jeho používateľ bol odvážnejší a živší. Tento esenciálny olej môže byť veľkou pomocou pre tých, ktorí majú pocit, že sú uviaznutí v niekoľkých oblastiach života naraz. Po energetickej stránke môže uvoľniť uviaznuté energie v meridiánoch a tak dodať pocit pohody a pevnej istoty.

Extrakt z tabakových listov – je to vonná zložka, ktorá má za úlohu pripomínať vôňu tabaku, ktorú toľko fajčiarov dôverne pozná a miluje.

Záver

Limbický systém, ktorého súčasťou je náš čuchový mozog je z hľadiska evolúcie človeka nesmierne dôležitá časť nášho mozgu. Zodpovedá za naše emócie, prežitie šťastia, pokoja, spokojnosti a lásky v lepšom prípade, ale aj za depresie, závislosti a negatívne emócie, ako hnev v tom horšom prípade. Esenciálne oleje, ktoré preukázateľne majú významný vplyv na tento systém dokážu ovládať naše emócie v pozitívnom, ale aj v negatívnom smere. Ten pozitívny smer je pre nás nesmierne dôležitý, pretože účinnou terapiou esenciálnymi olejmi skúsený terapeuta dokáže vyriešiť neurologické problémy od úzkostných stavov cez depresiu až po rôzne závislosti. Je to prekrásna aplikácia sily prírody, darov zeme pre naše psychické a fyzické blaho.